Co ile wymiana oleju?

Zużyty olej ma negatywny wpływ na kondycję samochodu i może obniżyć jego żywotność. Właśnie dlatego każdy właściciel auta powinien pamiętać o regularnej wymianie oleju. 

Co jaki czas należy to robić? Jakie odstępy zachować, by nie uszkodzić jednostki napędowej? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Wymiana oleju – jak często? 

Czas i przebieg, po których należy wymienić olej w samochodzie, określane są przez producenta. Zalecenia różnią się w zależności od konkretnych firmy i modelu auta. 

Wielu producentów zaleca wymianę co 15 000 km. Warto jednak podkreślić, że w przypadku osób, które korzystają z oleju mineralnego lub z półsyntetyku i poruszają się głównie po terenach miejskich, zalecana jest częstsza wymiana – co 10 000 km.

Niektórzy z producentów zalecają natomiast wymianę co 30 000 km. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem dla kierowców i związane jest z rzadszymi wizytami w warsztacie.

Co więcej, na rynku pojawiają się modele aut, w których znajdują się specjalne czujniki, które na bieżąco dostarczają informacji na temat wymiany oleju. 

Wymiana oleju – dlaczego to takie ważne? 

Należy pamiętać, że zużyty olej traci swoją lepkość i właściwości smarne, zmniejsza się ilość zawartych w nim dodatków uszlachetniających. Co więcej, w takim oleju osadza się sadza. Wszystko to ma negatywny wpływ na kondycję samochodu ‒ począwszy od rozrządu po wał korbowy. 

Podsumowanie 

W większości przypadków wymiana oleju zalecana jest do 15 000 km, w niektórych sytuacjach warto jednak robić to częściej, po przejechaniu 10 000 km. Coraz częściej na rynku pojawiają się auta wyposażone w specjalne czujnik, który na bieżąco monitoruje kondycję oleju.