Badania techniczne pojazdów – poradnik

Badania techniczne

Badania techniczne pojazdów – poradnik

Każdy pojazd musi przebyć obowiązkowe, okresowe badanie, które ma na celu sprawdzenie ogólnego stanu technicznego. W przypadku nowych samochodów, badanie należy wykonywać co dwa lata, a starsze modele mają wykonywać je każdego roku. Częstotliwość kontroli pojazdów zależy od jego wieku i rodzaju instalacji. Żeby takie badanie zostało przeprowadzone należy zadbać o to, żeby było pod okiem profesjonalistów. Pojazd można poddać kontroli w każdej autoryzowanej stacji na terenie całego kraju. Brak posiadania potwierdzenia przeprowadzenia kontroli może narazić kierowcę na poważne konsekwencje, zwłaszcza w trakcie wypadku. 

Gdzie można przeprowadzić badanie techniczne pojazdów?

Odpowiedź na to jest prosta – wtedy należy udać się do autoryzowanej stacji kontroli pojazdów (SKP). Istnieją dwa rodzaje stacji, do których należy się udać, żeby przeprowadzić badania kontrolne: 

  • podstawowa – tutaj zostają sprowadzone pojazdy, których masa nie przekracza do 3,5 tony. 
  • okręgowa – ich zadaniem jest sprawdzanie pojazdów, które zostały zarejestrowane pierwszy raz, miały usterki techniczne lub są powypadkowe. 

Jak się wykonuje badanie techniczne? 

Przeprowadzenie badania technicznego pojazdu składa się z trzech etapów: 

  1. Zidentyfikowanie pojazdu – zadaniem serwisanta jest stwierdzenie zgodności dokumentacji z numerem VIN. Ponadto weryfikacji podlega czytelność numeru VIN. 
  2. Przegląd podstawowych elementów pojazdu: np. hak, instalacja gazowa, instalacja LPG, stan poziomu płynów. 
  3. Dokładne sprawdzenie mechaniki podzespołów niezbędnych do utrzymania bezpieczeństwa w trakcie jazdy (np. hamulce, sprzęgło). 
  4. Sprawdzenie dodatkowych, a przy tym kluczowych elementów, zapewniających bezpieczeństwo na drodze:
  • stan wycieraczek
  • stan amortyzatorów; 
  • intensywność i jakość oświetlenia zewnętrznego; 
  • stopień korozji na karoserii; 
  • intensywność wydzielania spalin; 
  • sprawdzenie wyposażenia auta (np. gaśnica lub trójkąt ostrzegawczy);
  • stan ogumienia; 
  • intensywność wycieków; 

Jakie dokumenty musisz mieć przy sobie? 

Udając się na kontrolę pojazdu nie zapomnij o zabraniu dokumentów potwierdzających, że jesteś właścicielem danego pojazdu. Pamiętaj o zabraniu dowodu rejestracyjnego. Jeżeli posiadasz samochód z instalacją LPG, nie zapomnij o potwierdzeniu legalizacji.

Podsumowanie

Jeżeli posiadasz samochód musisz pamiętać o cyklicznych badaniach technicznych pojazdu, których zadaniem jest sprawdzenie czy pojazd nie stwarza zagrożenia na drodze. Przeprowadzenie badania możesz wykonać w podstawowej lub okręgowej stacji na terenie całej Polski. Pamiętaj o zabraniu niezbędnych dokumentów. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.