W jakie przewody hamulcowe musi być wyposażony pojazd 9t?

Przewód hamulcowy to jeden z elementów, od których bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze. Jego zły stan lub nawet drobne naderwanie może być przyczyną wypadku. Niesprawny przewód hamulcowy rozpoznamy po tym, że auto, zamiast hamować stopniowo i delikatnie, hamuje ostro i nagle. Przewody hamulcowe, jak każda inna część, stale się zużywają, zatem należy pamiętać o regularnych przeglądach i wymianach tych elementów. Przy wymianie nie warto wybierać dużo tańszych zamienników oryginalnych części, gdyż to jeden z ważniejszych elementów związanych z bezpieczeństwem pojazdu. Cena oryginalnych przewodów w większości samochodów oscyluje pomiędzy 50-130 zł, więc tym bardziej nie warto na nich oszczędzać.

Rodzaje przewodów hamulcowych

Wśród rodzajów przewodów hamulcowych wyróżniamy przewody:

  • Sztywne – niepracujące w czasie jazdy. Wykonuje się je ze stali, miedzi lub mosiądzu. W ich przypadku szczególnie niebezpieczna jest korozja – na zewnątrz lub wewnątrz przewodu.
  • Elastyczne – giętkie, pracujące w ruchu. Wykonuje się je z wyjątkowo odpornego na czynniki chemiczne i mechaniczne rodzaju gumy. Często są powleczone również dodatkowo metalowym oplotem.

Wymagania związane z hamulcami

Kontrolę układu hamulcowego przeprowadza się za pomocą oględzin zewnętrznych układu oraz poszczególnych jego elementów, oceny szczelności i luzu oraz działania. W zakresie wymagań z nimi związanych ustawodawca wymaga podzielenia układu hamulcowego w taki sposób, by w razie awarii część układu była w stanie działać z przynajmniej 30% skutecznością względem układu pierwotnego.

Gdzie jakie przewody?

Do samochodów sportowych najlepsze mogą okazać się specjalne przewody, znane jako przewody lotnicze. Są trzywarstwowe, elastyczne i wyposażone w dodatkowy, stalowy oplot. Do samochodów 9t podobnie, warto wybrać przewody w stalowym oplocie, ze względu na duże obciążenia i szczególną potrzebę czucia hamulca. Przewody elastyczne do tego rodzaju samochodów ułatwiają zatrzymywanie się ciężkimi pojazdami i skracają jego czas. Dzięki swojej elastyczności są odporniejsze, szczelne i rozciągliwe.