Ile kosztuje diagnostyka komputerowa samochodu?

Czym jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Diagnostyka komputerowa samochodu polega na podłączeniu do auta specjalnego komputera diagnostycznego (inaczej nazywanego testerem diagnostycznym) do komputera pokładowego samochodu. Dzięki tej czynności otrzymujemy wiele informacji o aktualnej kondycji naszego samochodu. Sprawdzamy, czy wszystkie parametry są w normie, jeśli nie są możemy określić gdzie dokładnie znajduje się usterka, co jest jej przyczyną, a następnie szybko ją usunąć.

Zalety diagnostyki komputerowej

  • szybkie rozpoznanie stanu technicznego samochodu oraz poszczególnych jego układów i zespołów (nie musimy demontować i naruszać żadnych elementów auta)
  • bezbłędna diagnoza wszystkich systemów znajdujących się w samochodzie
  • zmniejszenie czasu naprawy pojazdu (mechanik nie musi samodzielnie sprawdzać wielu elementów samochodu)
  • zmniejszenie kosztów naprawy pojazdu (poprzez dokładne określenie części wymagających naprawy/wymiany)

Obecnie na rynku znajduje się coraz mniej samochodów nieskomputeryzowanych, z kolei liczba tych skomputeryzowanych ciągle wzrasta. Diagnostyka komputerowa stała się przez to jedną z podstawowych usług oferowanych przez serwisy samochodowe. Przez to, że praktycznie każda usterka wymaga najpierw właściwego rozpoznania związanego z nią problemy ciężko wyobrazić sobie prace w warsztacie samochodowym bez niej. Nawet standardowe naprawy mechaniczne, a zwłaszcza problemy z pracą silnika, układu hamulcowego oraz układu paliwowego stają się dużo prostsze do zdiagnozowania przy zastosowaniu diagnostyki komputerowej samochodu.

Koszt diagnostyki komputerowej samochodu

Koszt diagnostyki komputerowej samochodu będzie różnił się w zależności od charakterystyki usługi, jaką chcemy przeprowadzić oraz naszego miejsca zamieszkania. Średni koszt diagnostyki z odczytem i kasacją błędów oraz wydrukowaniem raportu to około 120 zł. Jeśli zdecydujemy się na tę samą usługę, tylko że bez drukowania raportu zapłacimy około 5-10 zł mniej. Koszt pełnej diagnostyki komputerowej w obrębie silnika wraz z poszukiwaniem usterki jest dużo większy i zależny od typu jednostki zamontowanej w naszym samochodzie. W przypadku aut z silnikiem benzynowym jest to około 180 – 260 zł (różnica zależy od miejsca, w którym chcemy wykonać diagnostykę, w dużych miastach musimy zapłacić trochę więcej), z kolei w przypadku samochodów z silnikiem diesla przedział cenowy to około 260 – 330 zł.

Podsumowanie

Czy diagnostyka komputerowa jest warta ceny, jaką musimy za nią zapłacić? Biorąc pod uwagę, że usługa ta, jest w stanie uchronić nasz samochód przed poważniejszymi usterkami, z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że tak. Obecny świat mechaniki samochodowej nie byłby w stanie tak sprawnie funkcjonować bez diagnostyki komputerowej, dzięki niej wielu kierowców nie doświadczyło większych kosztów związanych z naprawami swoich samochodów.