Diagnostyka komputerowa 

Diagnostyka komputerowa 

Natychmiastowe usuwanie różnego typu usterek auta ma wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. W wykrywaniu błędów i usterek niezwykle pomocna jest diagnostyka komputerowa. 

Czym dokładnie jest diagnostyka komputerowa, jakie usterki wykrywa i dlaczego warto ją wykonać? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest diagnostyka komputerowa? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest diagnostyka komputerowa. Diagnostyka komputerowa samochodu polega na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego, nazywanego także testerem diagnostycznym, do komputera pokładowego pojazdu. Komputer diagnostyczny odczytuje zapisane na komputerze pokładowym informacje dotyczące stanu auta oraz nieprawidłowości w działaniu poszczególnych podzespołów. Dzięki takim danym można sprawnie usunąć różnego typu usterki. Cały proces przebiega bardzo sprawnie. 

Diagnostyka komputerowa ‒ jakie usterki wykrywa?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, diagnostyka komputerowa umożliwia wykrycie szeregu usterek w aucie. W szczególności dostarcza nam ona informacji dotyczących takich kwestii, jak: 

 • sterownik silnika
 • układ paliwowy
 • system bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC
 • immobilizer

Diagnostyka pozwala także na uzyskanie danych dotyczących parametrów samochodu w czasie jazdy, między innymi takich, jak praca silnika, ciśnienie doładowania, temperatura, czasy wtrysków i inne.

Diagnostyka komputerowa przed kupnem samochodu 

Diagnostyka jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób chcących kupić używany samochód. Właściciele, chcący sprzedać swój pojazd w jak najkorzystniejszej cenie, często maskują różnego typu usterki. Dzięki diagnostyce można wykryć takie oszustwa, jak: 

 • cofanie licznika
 • montowanie emulatorów zepsutych układów
 • zatajanie poważnej kolizji, odnotowanej przez komputer samochodu 
 • i inne 

Diagnostyka komputerowa – zalety 

Największą zaletą diagnostyki komputerowej jest wykrycie różnego typu usterek w samochodzie, kontrola stanu poszczególnych układów i podzespołów. Wszystko przebiega bardzo sprawnie, nie ma konieczności demontowania różnego typu części i elementów. Gdy już uzyskamy dane na temat różnego typu usterek, będziemy mogli usunąć je, a to zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz wydłuży żywotność pojazdu. 

Diagnostyka zawieszenia 

Warto wspomnieć tutaj także o diagnostyce zawieszenia. Pamiętajmy, że działanie układu zawieszenia ma wpływ na bezpieczeństwo. Diagnostyka umożliwia ocenę takich kwestii, jak 

 • luzy występujące w połączeniach ‒ przeguby, sworznie i inne
 • stan elementów sprężystych zawieszenia
 • amortyzatory 
 • opory tarcia związane z ruchem zawieszenia

Podsumowanie 

Diagnostyka komputerowa umożliwia wykrycie nieprawidłowości układów i podzespołów w samochodzie. Cały proces trwa kilka minut i polega na podpięciu do komputera pokładowego pojazdu specjalnego testera diagnostycznego. Po uzyskaniu danych możliwa jest naprawa, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.